MICROPLASTICS LIJKEN DEMENTIE TE BEVORDEREN
Nieuw onderzoek naar de effecten van microplastics op mensen en andere zoogdieren toont significante gedragsveranderingen.
De eerste resultaten van de Trash Hunters campagne geven een trieste indruk van de hoeveelheid drankverpakkingen als zwerfvuil; 242 hunters hebben in korte tijd bijna 17.000 blikjes en flesjes gevonden.
Drie Schiedamse GroenLinkers hebben onlangs op hun eigen manier op afval gejaagd. Binnen twee uur verzamelden ze 370 flesjes en blikjes. Op een achterkant van een bierviltje berekenden ze de kosten van opruimen voor hun gemeente: per manuur ruim je ongeveer 50 blikjes en flesjes op. Stel de loonkosten op €25 en je komt uit op een gemeentelijke kostenpost van circa 50 cent per opgeruimde drankverpakking. Dat is soms dus meer dan het drankje in de winkel kost.
De gemeenteraad van Schiedam vond het resultaat schokkend en heeft 27 mei het College per motie verzocht er bij de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) op aan te blijven dringen dat het statiegeldsysteem niet alleen wordt gehandhaafd, maar ook wordt uitgebreid met in ieder geval kleine PET-flesjes en blikjes.
De Raamovereenkomst Verpakkingen (waarin is afgesproken dat het belanghebbend bedrijfsleven statiegeld op grote PET-flessen onder voorwaarden mag afschaffen) gaat ervan uit dat door afschaffing van statiegeld extra flessen in het zwerfafval terecht zullen komen (art. 12-1). Die kosten zullen worden vergoed door het verpakkende bedrijfsleven (art. 12-3). Dat lijkt een hele geruststelling. Het bedrag dat de bedrijven daarvoor beschikbaar stellen, bedraagt €20 miljoen per jaar. Ook dat lijkt een geruststelling. Deze zogeheten extra zwerfafvalvergoeding komt echter neer op €1,19 per inwoner van Nederland. Als de berekening van GroenLinks klopt, kan Schiedam (76.000 inwoners) hiervan per inwoner per jaar twee drankverpakkingen opruimen. Twee? Ja, twee.
De vergoeding is een druppel op de gloeiende plaat en de werkelijke opruimkosten komen ten laste van de gemeentelijke begroting. Met statiegeld op alle drankverpakkingen zou kortom juist veel bespaard kunnen worden.
En de VNG? Die sprak in maart 2012 in een brief aan de Tweede Kamer nog haar waardering uit voor “de realistisch en objectief vastgestelde vergoeding voor zwerfafval”. Trash Hunters geeft voor het eerst een realistisch en objectief inzicht in de vraag om welke drankverpakkingen het gaat. Voor het eerst is bijvoorbeeld duidelijk welke merken het meest in het zwerfvuil worden gevonden, met Red Bull aan top.
Nu maar hopen dat de VNG niet alleen gehoor geeft aan de motie van Schiedam, maar ook het gesprek aangaat met de drankfabrikanten. Wat denken die aan het probleem te gaan doen? Het kan toch niet zo zijn dat de VNG haar leden op dit dossier in de steek laat en hen opzadelt met hoge opruimkosten en/of vieze straten?
Nieuw onderzoek naar de effecten van microplastics op mensen en andere zoogdieren toont significante gedragsveranderingen.
Volgens nieuw onderzoek is de plasticsoep minder groot dan gedacht. Is dit het goede nieuws waar we op wachten?
Het eerste bewijs is gevonden dat microplastics aanwezig zijn in menselijk hartweefsel. Het wordt steeds duidelijker dat plastic gevaarlijk is voor de menselijke gezondheid en de gezondheid van onze planeet.
Het kabinet gaat onderzoek doen naar maatregelen, inclusief verbodsbepalingen, om te voorkomen dat bepaalde plastic producten als zwerfvuil eindigen.