Plastic Soup Foundation
  • Het probleem
      • Plasticsoep
      • Wat is plastic?
      • Milieueffecten
      • Dierenleed
      • Gezondheid
      • Regelgeving
      • Schijnoplossingen
      • Afspraken
      • Duurzaamheidsdoelen
  • Wat wij doen
      • Gezondheid
      • Microplastics
      • Educatie
      • Zwerfafval
      • Andere projecten
  • Wat jij kunt doen
      • Als consument
      • Als ondernemer
      • Als school
  • Oplossingen
  • Nieuws
  • Webshop
  • Doneer
  • NL
  • EN
  • Zoek
  • Menu
Je bent hier: Nieuws Oneindig veel diersoorten eten en poepen plastic

Oneindig veel diersoorten eten en poepen plastic

Amsterdam, 21 november 2018– In 2015 stelden Nederlandse onderzoekers al vast dat het aantal mariene soorten dat plastic inslikt of erin verstrikt raakt, verdubbeld was sinds 1997: van 267 tot 557. In 2018 berichtte National Geographic dat dat aantal nu rond de 700 ligt. De genoemde aantallen zijn echter geen weerslag van het werkelijke aantal soorten (zee)dieren dat hinder ondervindt van plastic, maar slechts van het aantal soorten dat wetenschappelijk onderzocht is.

Krijgen zoetwatervissen in het Amazonegebied plastic binnen? Die vraag kon tot voor kort niet beantwoord worden, omdat nog nooit iemand dat had onderzocht. Nu is dat wel gebeurd voor zestien vissoorten in de Braziliaanse rivier Xingu. In dertien soorten vis bleken zich microplastics te bevinden, dat wil zeggen in 80%. In totaal werden 172 vissen ontleed. Uit de magen van 45 vissen werden 96 stukjes plastic gehaald. Het meest voorkomende plastic was polyethyleen. Het artikel verscheen in het tijdschrift Environmental Pollution. De onderzoekers noemen het alarmerend dat plastic vervuiling in het Amazonegebied wijdverspreid blijkt.

Dat in drie vissoorten geen plastic werd aangetroffen, wil niet zeggen dat die soorten vrij zijn van plastic. Het kan immers toeval zijn dat in de exemplaren van deze drie soorten geen plastic werd aangetroffen. Wanneer veel meer exemplaren behorende tot deze drie soorten zouden zijn onderzocht, zitten daar wellicht wel exemplaren tussen met plastic in hun maag.

Behalve naar de maaginhoud kun je ook ontlasting op aanwezigheid van microplastics onderzoeken. Daar geldt hetzelfde. Ook dan blijkt dat vrijwel alle soorten die onderzocht worden plastic in de ontlasting hebben. Dat geldt niet alleen voor de mens, maar bijvoorbeeld ook voor de niet in gevangenschap gehouden Zuid-Amerikaanse zeebeer (artikel in Science Direct) of voor zeevogels (artikel in Science of the Total Environment).

Het heeft langzamerhand geen zin meer om het aantal diersoorten dat last heeft van plastic te tellen, maar wel om de volgende wetenschappelijke vraag te beantwoorden: van welke diersoorten mogen we redelijkerwijs aannemen dat ze niet in aanraking komen met plastic, er niet verstrikt in raken, het niet in maag krijgen én het ook niet uitpoepen? Het antwoord zal zonder twijfel zijn: schrikbarend weinig.

Foto: microplastics uit onderzochte Amazone vissen


Lees ook:

Plasticsoep nu ook plastic poep
Weekmakers in plastic vertragen taalontwikkeling baby’s 

Search

Categorieën

  • Nieuws (1.111)
  • Gezondheidseffecten (75)
  • Plastic Soupermarkt (6)
  • Beat the microbead (36)
  • Die ballon gaat niet op (12)
  • Trash hunters (60)
  • Ocean Clean Wash (25)
  • My little plastic footprint (12)
  • Schone rivieren (40)
  • Wat is plastic soup? (33)
  • Plastic Urban Mining (18)
  • Microbeads (38)
  • Synthetische kledingvezels (20)
  • Dierenleed (24)
  • Soorten plastic (18)
  • Kom zelf in actie (47)
  • Verduurzaming sierteelt (6)
  • Junior (20)
  • Acties (8)
  • Persberichten (19)
  • Blogs (22)
  • Solutions (18)
  • Sponsoracties (8)
  • Amsterdam Clean Water (1)
  • Awards (8)
  • Politeke Pluim (7)
  • Kom zelf in actie>Sponsoracties (20)
  • Acties>World Cleanup Day (11)
  • Plastic Health Coalition (10)
  • Sponsoracties scholen (5)
  • Vacatures (1)

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

om op de hoogte te blijven van al onze activiteiten.
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Doneer direct en help mee

Ik doneer € 5Ik doneer € 10Ik doneer € 15Een ander bedrag

Meer nieuws

Cosmetica-industrie misleidt consument en overheid

De sector verklaarde in 2018 dat het gebruik van plastic microbeads met 97,6% gedaald was en beloofde dat er in 2020 geen verzorgingsproducten meer verkocht zouden worden met plastic microbeads. Dergelijke producten worden echter nog altijd te koop aangeboden, blijkt uit wetenschappelijk onderzoek.

Lees meer

Hoe gevaarlijk tapijtafval in paardenbakken belandt

Journaliste Laura Hoogenraad heeft onderzoek gedaan naar het hergebruik van oude, versnipperde vloerbedekking vol chemicaliën in maneges. Ze doet er verslag van in dit artikel.

Lees meer

Kinderspeelplaatsen zijn bron van giftige microplastics

Op kinderspeelplaatsen wordt industrieel afval vol toxische stoffen gebruikt onder het mom van ‘circulaire economie.’

Lees meer

Zijn baby’s voldoende beschermd tegen microplastics?

Voor het eerst hebben wetenschappers microplastics in de placenta aangetroffen. Ook blijkt uit recent onderzoek dat baby’s dagelijks 1,6 miljoen microplastics binnenkrijgen via voeding uit plastic flesjes.

Lees meer

Over ons

  • Koploper
  • Missie & Visie
  • Onze mensen
  • Werken bij
  • Jaarstukken & Statuten
  • Persvragen

Onze aanpak

  • Plastic Soup Angels
  • Fondsen & Partners
  • Ambassadeurs
  • Plastic Soup Awards
  • Plastic Soup Atlas
  • FAQ
  • Facebook

  • Twitter

  • Instagram

  • LinkedIn

  • YouTube

  • Contact

 
© Copyright - Plastic Soup Foundation
  • Contact
  • Privacyverklaring
Aanpak plastic in vuurwerk blijft onduidelijk ECHA: “Microplastics accumuleren in grond en binnenwateren”
Scroll naar bovenzijde
This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more