Plastic Soup Foundation
  • Het probleem
      • Plasticsoep
      • Wat is plastic?
      • Milieueffecten
      • Dierenleed
      • Gezondheid
      • Regelgeving
      • Schijnoplossingen
      • Afspraken
      • Duurzaamheidsdoelen
  • Wat wij doen
      • Gezondheid
      • Microplastics
      • Educatie
      • Zwerfafval
      • Andere projecten
  • Wat jij kunt doen
      • Als consument
      • Als ondernemer
      • Als school
  • Oplossingen
  • Nieuws
  • Webshop
  • Doneer
  • NL
  • EN
  • Zoek
  • Menu
Je bent hier: Nieuws Plasticbelasting als onderdeel van het herstelfonds

Plasticbelasting als onderdeel van het herstelfonds

24 juli 2020

Per 1 januari 2021 gaat de EU belasting heffen op plastic verpakkingsafval dat niet gerecycled wordt. Deze afspraak is begin deze week gemaakt door de Europese regeringsleiders in het kader van de onderhandelingen over het herstelfonds van 750 miljard euro. Dit fonds moet de Europese landen helpen die zwaar zijn getroffen door de corona-pandemie.

Naar verwachting zal de recycling van plastic bevorderd worden, omdat de belasting gekoppeld is aan hergebruik van plastic. De komende maanden worden de technische details door de Europese Commissie uitgewerkt.

Plussen en minnen

De Europese Unie doet nu wat de Nederlandse regering al lang had moeten doen: het belasten van verpakkingen die schadelijk zijn voor het milieu. Het is winst in de strijd tegen de plasticsoep dat deze Europese belasting er nu komt, al zijn er kritische kanttekeningen te maken:

  1. De belasting zal 80 cent per kilogram bedragen. Hoe slechter een land plastic recyclet, des te meer zal het straks aan Brussel moeten afdragen. Maar is de belasting überhaupt wel hoog genoeg om effect te hebben?
  2. De belasting is niet gericht op de plastic verpakkingen die het vaakst in de natuur belanden, zoals flesjes, tasjes of bijvoorbeeld to go-drinkbekers.
  3. Nieuw of virgin plastic wordt niet belast. De belasting biedt dus geen prikkel om  de plasticproductie als zodanig te verminderen.

Al twee jaar discussie over europese plasticbelasting

In 2018 tweette de toenmalige EU-commissaris Oettinger, verantwoordelijk voor de begroting, de suggestie of de Europese Unie niet beter belasting kon gaan heffen op het produceren van plastic. Dat voorstel zou twee vliegen in één klap slaan. Het duurder maken van plastic zorgt voor lagere verkoop, en de Europese Unie zou over meer inkomsten beschikken. Zijn voorstel haalde het toen niet, mede vanwege een effectieve lobby van de plasticindustrie en van landen als Nederland die niet willen dat Brussel rechtstreeks belasting heft.

Afgelopen februari blies Charles Michel, voorzitter van de Europese Raad, het voorstel nieuw leven in. Maar in zijn nu geaccepteerde variant was geen sprake meer van het belasten van virgin plastic. Tijdens de afgelopen top over de financiering van het corana-hulpfonds werd Michels voorstel door de regeringsleiders geaccepteerd.

Foto: Europese Unie


Ben je ook geïnteresseerd in:

  • Nieuw offensief verpakkingsafval schiet zonder belasting doel voorbij
  • Italië voert belasting op plastic in. Waar blijft Nederland?
  • Opmars naar Europese belasting op virgin plastic
  • Breaking news: EU kondigt belasting op plastic aan

Search

Categorieën

  • Nieuws (1.111)
  • Gezondheidseffecten (75)
  • Plastic Soupermarkt (6)
  • Beat the microbead (36)
  • Die ballon gaat niet op (12)
  • Trash hunters (60)
  • Ocean Clean Wash (25)
  • My little plastic footprint (12)
  • Schone rivieren (40)
  • Wat is plastic soup? (33)
  • Plastic Urban Mining (18)
  • Microbeads (38)
  • Synthetische kledingvezels (20)
  • Dierenleed (24)
  • Soorten plastic (18)
  • Kom zelf in actie (47)
  • Verduurzaming sierteelt (6)
  • Junior (20)
  • Acties (8)
  • Persberichten (19)
  • Blogs (22)
  • Solutions (18)
  • Sponsoracties (8)
  • Amsterdam Clean Water (1)
  • Awards (8)
  • Politeke Pluim (7)
  • Kom zelf in actie>Sponsoracties (20)
  • Acties>World Cleanup Day (11)
  • Plastic Health Coalition (10)
  • Sponsoracties scholen (5)
  • Vacatures (1)

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

om op de hoogte te blijven van al onze activiteiten.
  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Doneer direct en help mee

Ik doneer € 5Ik doneer € 10Ik doneer € 15Een ander bedrag

Meer nieuws

Cosmetica-industrie misleidt consument en overheid: Microbeads in verzorgingsproducten zijn helemaal niet uitgefaseerd

De Europese cosmetica industrie misleidt consument en overheid. De sector verklaarde in 2018 dat het gebruik van plastic microbeads met 97,6% gedaald was en beloofde dat er in 2020 geen verzorgingsproducten meer verkocht zouden worden met plastic microbeads. Dergelijke producten worden echter nog altijd te koop aangeboden, blijkt uit wetenschappelijk onderzoek.

Lees meer

Hoe gevaarlijk tapijtafval in paardenbakken belandt

Journaliste Laura Hoogenraad heeft onderzoek gedaan naar het hergebruik van oude, versnipperde vloerbedekking vol chemicaliën in maneges. Ze doet er verslag van in dit artikel.

Lees meer

Kinderspeelplaatsen zijn bron van giftige microplastics

Op kinderspeelplaatsen wordt industrieel afval vol toxische stoffen gebruikt onder het mom van ‘circulaire economie.’

Lees meer

Zijn baby’s voldoende beschermd tegen microplastics?

Voor het eerst hebben wetenschappers microplastics in de placenta aangetroffen. Ook blijkt uit recent onderzoek dat baby’s dagelijks 1,6 miljoen microplastics binnenkrijgen via voeding uit plastic flesjes.

Lees meer

Over ons

  • Koploper
  • Missie & Visie
  • Onze mensen
  • Werken bij
  • Jaarstukken & Statuten
  • Persvragen

Onze aanpak

  • Plastic Soup Angels
  • Fondsen & Partners
  • Ambassadeurs
  • Plastic Soup Awards
  • Plastic Soup Atlas
  • FAQ
  • Facebook

  • Twitter

  • Instagram

  • LinkedIn

  • YouTube

  • Contact

 

© Copyright - Plastic Soup Foundation
  • Contact
  • Privacyverklaring
Plastic Free July: Vormt plastic een risico voor ons lichaam? Merakist Meld je nu aan voor World Cleanup Day
Scroll naar bovenzijde
This site uses cookies. By continuing to browse the site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more