Plastic Soup Foundation
  • Het probleem
      • Plasticsoep
      • Wat is plastic?
      • Milieueffecten
      • Dierenleed
      • Gezondheid
      • Regelgeving
      • Schijnoplossingen
      • Afspraken
      • Duurzaamheidsdoelen
      • Feiten & Cijfers
  • Wat wij doen
      • Gezondheid
      • Microplastics
      • Educatie
      • Zwerfafval
  • Wat jij kunt doen
      • Start een actie
      • Kids
      • Op school
      • Bedrijven
      • Business community
      • Statiegeld
  • Oplossingen
  • Nieuws
  • Doneer
  • NL
  • EN
  • Zoek
  • Menu Menu
Je bent hier: Nieuws Canada verklaart plastic giftig en wil verbod op SUP-items

Canada verklaart plastic giftig en wil verbod op SUP-items

10 juni 2021

Canada heeft alle plastic producten potentieel giftig verklaard. Met deze revolutionaire stap wil het land plastic in het milieu verder terugdringen. Canada gaat hiermee door op een al ingeslagen weg. Enkele jaren geleden werden plastic deeltjes in verzorgingsproducten bij wet giftig verklaard, waarna een verbod volgde. 

De nieuwe wet wordt beschouwd als wettelijke basis voor het verbieden van bepaalde items van plastic die eenmalig gebruikt worden (Single Use Plastic). Dan mogen net als in Europa plastic items als rietjes en roerstaafjes niet meer worden gebruikt.

PLASTIC IS GIFTIG

De bestaande lijst van giftige stoffen in de Canadese milieuwet, de Canadian Environmental Protection Act (CEPA), is uitgebreid met ‘plastic items’. Hierdoor is kunststof of plastic bij wet potentieel giftig verklaard. De aanpassing biedt de wettelijke basis om elk afzonderlijk plastic product te kunnen beoordelen op risico’s voor het milieu en de menselijke gezondheid. Dat zal het geval zijn wanneer deze producten in zorgwekkende hoeveelheden in het milieu aangetroffen worden of dreigen te worden. 

Maatregelen op basis van vrijwilligheid, zoals voorgestaan door de industrie, zijn volgens de Canadese regering onvoldoende om de toenemende plasticvervuiling effectief te bestrijden. Per plastic product kunnen maatregelen genomen worden. De wet moet, met andere woorden, voor maatwerk zorgen. 

HET VOORZORGPRINCIPE ZEGEVIERT

De Canadese regering heeft weerstand geboden tegen een zware lobby van de plasticindustrie die de aanpassing van CEPA wilde blokkeren. Plastic als giftig kwalificeren, is voor de industrie immers onbespreekbaar. De bezwaren worden samengevat in een verklaring van de Amerikaanse brancheorganisatie American Chemistry Council. 

De nieuwe wet stelt echter niet dat plastic per definitie giftig is. Het gaat erom dat voortaan voor elk plastic product risicoanalyses kunnen worden uitgevoerd. Op basis van die analyses kunnen uit voorzorg maatregelen genomen worden. 

CANADA OVERWEEGT VERBOD OP ENKELE ITEMS

De Canadese regering streeft ernaar dat in 2030 geen plastic meer in het milieu rondzwerft. In dat kader overweegt het land een verbod op enkele plastic items, zoals rietjes, roerstaafjes, bestek, six-packs ringen, dunne supermarkt tasjes, items van piepschuim en voedselverpakkingen voor consumptie onderweg. De aanpassing van CEPA maakt een verbod van gebruik en verkoop van deze items nu mogelijk. 

SYSTEEMVERANDERING

Greenpeace Canada prijst in een reactie de Canadese regering voor de genomen stap en dat ze niet bezweek voor de druk van de lobby. De milieuorganisatie roept de regering op om niet alleen SUP-items te verbieden, maar actief een systeemverandering te bewerkstelligen. Supermarkten mogen eenvoudigweg niet meer vol liggen met producten die afzonderlijk in plastic verpakt zijn. 

MISSCHIEN BEN JE OOK GEÏNTERESSEERD IN:

  • Verbod gebruik microplastics in Canada
  • Plasticlobby vertraagt richtlijn wegwerpplastic
  • Revolutionair: Frankrijks ‘très simple’ alternatief voor verpakkingsplastic

Search

Categorieën

  • Nieuws (981)
  • Duikers (4)
  • Gezondheidseffecten (78)
  • Microplastics in cosmetics (6)
  • Plastic Waste (115)
  • Samenwerkingen (1)
  • Plastic Diet (10)
  • Andere categorie (1)
  • Schone rivieren (42)
  • Beat the microbead (4)
  • Microplastics (46)
  • plastic fashion (1)
  • Synthetische kledingvezels (27)
  • Dierenleed (22)
  • Kom zelf in actie (69)
  • Sierteelt (4)
  • Junior (16)
  • Persberichten (25)
  • Blogs (23)
  • Solutions (20)
  • Politieke Pluim (4)
  • Sponsoracties scholen (11)

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

om op de hoogte te blijven van al onze activiteiten.

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Doneer direct en help mee

Ik doneer € 5Ik doneer € 10Ik doneer € 15Een ander bedrag

Meer nieuws

Afval jutten op het strand

Het strandseizoen is weer begonnen. De stranden worden schoner als iedereen een handje helpt.

Lees meer

Glitter = Litter

Glitters lijken leuk en onschuldig, maar komen als microplastics voor eeuwig in het milieu.

Lees meer

Beat the Microbead. Terugblik op onze campagne

Na tien jaar strijd en discussie komt er een Europees verbod op bewust toegevoegde microplastics. Een terugblik op onze campagne.

Lees meer

Investeerders eisen drastische vermindering van plastic van bedrijven zoals Unilever en Coca-Cola

Een grote groep investeerders eist drastische vermindering van de productie en het gebruik van plastic.

Lees meer

Over ons

  • Koploper
  • Missie & Visie
  • Werken bij
  • Jaarstukken & Statuten
  • Persvragen
  • Nieuwsbrief

Onze aanpak

  • Business Community
  • Fondsen & Partners
  • Ambassadeurs
  • Campagnes en projecten
  • Plastic Soup Atlas
  • Feiten & Cijfers
DONEER
  • Facebook

  • Twitter

  • Instagram

  • LinkedIn

  • YouTube

  • Contact

 

© Copyright - Plastic Soup Foundation
  • Contact
  • Privacyverklaring
  • AVG toestemmingen
Twintig bedrijven zijn verantwoordelijk voor 50% van het wegwerpplasticbedrijven verantwoordelijk wegwerpplasticWat weten mensen al over plasticvervuiling en wat willen ze nog meer weten?
Scroll naar bovenzijde

Uw privacy en deze website...

Deze website gebruikt o.a. cookies om het gedrag van gebruikers in kaart te brengen, te analyseren, de gebruikerservaring te verbeteren en om ervoor te zorgen dat relevante informatie en advertenties kunnen worden getoond. Klik op 'instellingen' om uw toestemmingen voor deze website te bekijken en in te stellen. Lees de privacyverklaring.

x
Instellingen

Uw privacy en deze website...

Deze website gebruikt o.a. cookies om het gedrag van gebruikers in kaart te brengen, te analyseren, de gebruikerservaring te verbeteren en om ervoor te zorgen dat relevante informatie en advertenties kunnen worden getoond. Klik op 'Instellingen' om uw toestemmingen voor deze website te bekijken en in te stellen.

Functionele technologie stelt een website in staat om informatie te onthouden die de manier waarop de website zich gedraagt of eruit ziet verandert, zoals uw voorkeurstaal of de regio waarin u zich bevindt. Er wordt geen persoonsinformatie opgeslagen of verwerkt met deze technologien.

Bekijk details

Deze toestemming wordt gebruit om bezoekers aan Plastic Soup Foundation op verschillende websites te volgen. De bedoeling is om advertenties te tonen die relevant en aantrekkelijk zijn voor de individuele gebruiker en daardoor waardevoller voor uitgevers en externe adverteerders.

Bekijk details

Deze toestemming helpt website-eigenaren om te begrijpen hoe bezoekers omgaan met websites door het te verzamelen en te rapporteren. 

Bekijk details
Vergeet mijn instellingen. Instellingen vergeten.