Plastic Soup Foundation
  • Het probleem
      • Plasticsoep
      • Wat is plastic?
      • Milieueffecten
      • Dierenleed
      • Gezondheid
      • Regelgeving
      • Schijnoplossingen
      • Afspraken
      • Duurzaamheidsdoelen
      • Feiten & Cijfers
  • Wat wij doen
      • Gezondheid
      • Microplastics
      • Educatie
      • Zwerfafval
  • Wat jij kunt doen
      • Start een actie
      • Kids
      • Op school
      • Bedrijven
      • Business community
      • Statiegeld
  • Oplossingen
  • Nieuws
  • Doneer
  • NL
  • EN
  • Zoek
  • Menu Menu
Je bent hier: Nieuws Drankindustrie opeens voor statiegeld

Drankindustrie opeens voor statiegeld

30 september 2020

Er moet een goedwerkend statiegeldsysteem komen in alle landen van de Europese Unie. Dit schrijven twee Europese brancheorganisaties van de drankenindustrie in een verklaring. UNESDA vertegenwoordigt de frisdrankproducenten waaronder Coca-Cola, Pepsico, Danone en Red Bull. EFBW vertegenwoordigt de waterproducenten in Europa.

Gezamenlijk zijn ze van mening dat alleen statiegeld ervoor kan zorgen dat de Europese doelen van inzameling en recycling worden gehaald. Dankzij statiegeld wordt het daarnaast ook mogelijk hun eigen doelstellingen te halen om meer gerecycled materiaal (rPET) te gebruiken. De brancheorganisaties roepen de Europese Commissie op om criteria op te stellen waar een goed werkend statiegeldsysteem aan moet voldoen.

De verklaring is een echte game changer, aldus Recycling Netwerk in een reactie. Niet zo lang geleden verzette de drankenindustrie zich namelijk nog met alle mogelijke middelen tegen invoering van statiegeld.

Illustratie: Zero Waste Europe

SINGLE USE DIRECTIVE DOORSLAGGEVEND

De Single Use Plastic Directive van de Europese Unie is doorslaggevend gebleken voor de ommezwaai van de drankenindustrie. In 2029 moet 90% van verkochte plastic drankflessen ingezameld worden voor recycling. Ook stelt Europa dat in de flessen meer gerecycled PET moet worden verwerkt; minstens 25% in 2025 en minstens 30% in 2030. De lidstaten moeten zorgen dat deze doelen gehaald worden, maar in landen zonder een dekkend statiegeldsysteem worden deze percentages niet gehaald omdat er te weinig flessen worden ingezameld.

Om drankflessen van gerecycled PET te maken, moet het materiaal van goede kwaliteit zijn. Statiegeld levert voldoende schone stromen PET materiaal op om de doelstellingen te halen en ook aan voedselveiligheidseisen te voldoen.

ZWERFVUIL

Opmerkelijk is dat in de verklaring niet gesproken wordt over het effect van statiegeld op zwerfvuil. Wanneer de consument bij inlevering van een gebruikt flesje of blikje geld terugkrijgt, komen die drankverpakkingen nauwelijks meer in het milieu terecht. Steeds vaker worden de drankenmultinationals daarom aangesproken op hun verantwoordelijkheid voor het ontstaan van zwerfvuil en plasticsoep. Zij zijn immers degenen die de drankverpakkingen op de markt brengen. Tijdens de laatste World Cleanup Day in Nederland stond Red Bull opnieuw bovenaan als grootste vervuiler. Coca-Cola is het bedrijf dat wereldwijd het meeste bijdraagt aan de plasticsoep.

ONDUIDELIJK

In de verklaring van beide brancheorganisaties staat dat het statiegeldsysteem moet gelden voor alle ‘relevante categorieën’ en ‘soorten verpakkingen’, zonder dat dit nader gedefinieerd wordt. Onduidelijk is of blikjes en bijvoorbeeld knijpzakjes (pouches) er ook onder vallen, terwijl deze in groten getale aangetroffen worden in het zwerfvuil. Onduidelijk is ook of de supermarkten hun traditionele verzet tegen uitbreiding van statiegeld eveneens zullen opgeven. Ook zij zijn immers afhankelijk van schone retourstromen om meer recyclaat toe te kunnen passen in de verpakkingen van de huismerken.

BEN JE OOK GEÏNTERESSEERD IN:

  • Reactie van Recycling Netwerk
  • Coca-Cola draait 180 graden om: ‘Voor optimale recycling is statiegeld onmisbaar’
  • Blikjes van Red Bull opnieuw op nummer 1 van gevonden zwerfafval
  • Coca-Cola is grootste plasticvervuiler

Search

Categorieën

  • Plastic Waste (115)
  • Samenwerkingen (1)
  • Plastic Diet (10)
  • Andere categorie (1)
  • Schone rivieren (42)
  • Beat the microbead (1)
  • Microplastics (46)
  • plastic fashion (1)
  • Synthetische kledingvezels (27)
  • Dierenleed (22)
  • Kom zelf in actie (69)
  • Sierteelt (4)
  • Junior (16)
  • Persberichten (25)
  • Blogs (23)
  • Solutions (20)
  • Politieke Pluim (4)
  • Sponsoracties scholen (11)
  • Nieuws (970)
  • Duikers (4)
  • Gezondheidseffecten (77)
  • Microplastics in cosmetics (4)

Meld je aan voor onze nieuwsbrief

om op de hoogte te blijven van al onze activiteiten.

  • Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.

Doneer direct en help mee

Ik doneer € 5Ik doneer € 10Ik doneer € 15Een ander bedrag

Meer nieuws

Stenen van plastic op een onbewoond eiland

De sombere boodschap van stenen van plastic, aangetroffen op een onbewoond eiland ver van de Braziliaanse kust.

Lees meer

Verpak aardappelen, appels, bananen, wortels en uien niet langer in plastic

Verpak de vijf meest verkochte groente en fruit niet langer in plastic. Dat bespaart niet alleen plastic, maar voorkomt ook voedselverspilling.

Lees meer

EU-verbod microplastics in cosmetica: te traag en te beperkt

Cosmeticabedrijven die verzorgingsproducten zonder microplastics verkopen, roepen in een open brief op tot snelle invoering van een totaalverbod.

Lees meer

De Plastic Wijzer: hoe vrijblijvend is het radicale plan van het Afvalfonds?

Het Afvalfonds erkent de problematiek van plastic verpakkingen en bepleit een systeemverandering. Zijn het opnieuw mooie woorden zonder daden?

Lees meer

Over ons

  • Koploper
  • Missie & Visie
  • Werken bij
  • Jaarstukken & Statuten
  • Persvragen
  • Nieuwsbrief

Onze aanpak

  • Plastic Soup Angels
  • Fondsen & Partners
  • Ambassadeurs
  • Campagnes en projecten
  • Plastic Soup Atlas
  • Feiten & Cijfers
DONEER
  • Facebook

  • Twitter

  • Instagram

  • LinkedIn

  • YouTube

  • Contact

 

© Copyright - Plastic Soup Foundation
  • Contact
  • Privacyverklaring
  • AVG toestemmingen
Voorkom vervuiling door mondkapjesWie beschermt ons tegen giftige chemicaliën in gerecycled plastic?
Scroll naar bovenzijde

Uw privacy en deze website...

Deze website gebruikt o.a. cookies om het gedrag van gebruikers in kaart te brengen, te analyseren, de gebruikerservaring te verbeteren en om ervoor te zorgen dat relevante informatie en advertenties kunnen worden getoond. Klik op 'instellingen' om uw toestemmingen voor deze website te bekijken en in te stellen. Lees de privacyverklaring.

x
Instellingen

Uw privacy en deze website...

Deze website gebruikt o.a. cookies om het gedrag van gebruikers in kaart te brengen, te analyseren, de gebruikerservaring te verbeteren en om ervoor te zorgen dat relevante informatie en advertenties kunnen worden getoond. Klik op 'Instellingen' om uw toestemmingen voor deze website te bekijken en in te stellen.

Functionele technologie stelt een website in staat om informatie te onthouden die de manier waarop de website zich gedraagt of eruit ziet verandert, zoals uw voorkeurstaal of de regio waarin u zich bevindt. Er wordt geen persoonsinformatie opgeslagen of verwerkt met deze technologien.

Bekijk details

Deze toestemming wordt gebruit om bezoekers aan Plastic Soup Foundation op verschillende websites te volgen. De bedoeling is om advertenties te tonen die relevant en aantrekkelijk zijn voor de individuele gebruiker en daardoor waardevoller voor uitgevers en externe adverteerders.

Bekijk details

Deze toestemming helpt website-eigenaren om te begrijpen hoe bezoekers omgaan met websites door het te verzamelen en te rapporteren. 

Bekijk details
Vergeet mijn instellingen. Instellingen vergeten.